2009 BAMA Season

2009 BAMA Season Championship

 
Schedule:
Race# Date   Race Organizer
1 01/31/09 Saturday Three Bridge Fiasco (Doublehanded) Singlehanded Sailing Society
2 03/28/09 Saturday Doublehanded Farallones Race (DHF) BAMA
3 04/18/09 Saturday Rites of Spring; (Doublehanded) Oakland Yacht Club
4 05/02/09 Saturday Vallejo Race, aka YRA Season Opener (Day-1) YRA
5 06/06/09 Saturday Delta Ditch Stockton Sailing Club
6 07/11/09 Saturday Silver Eagle Island Yacht Club
7 07/25/09 Saturday YRA 2nd Half Opener (Day-1) YRA
8 08/2209 Saturday SSS Richmond/South Beach Race Singlehanded Sailing Society
9 09/12/09 Saturday Interclub Race # 6 BAMA
10 10/25/09 Sunday Great Pumpkin Regatta Pursuit Race Richmond Yacht Club
         
BAMA Cup scoring is a high point scoring system. Points will be awarded as follows: 1st (6pts),2nd (5pts), 3rd (4pts), 4th thru N (3pts), OCS-DNF-RAF (2pts), DNS-DNC (0pts). Races with less than 5 entries will be scored 1 point more than number of entries, with OCS-DNF-RAF scoring 1pt. Ties are broken in accordance with RRS A7 & A8.

Thank you, BAMA Race Chairman

  Position Points
First 1 6
Second 2 5
Third 3 4
Fourth or more 4 3
DNF x 2
DNC/DNS x 0
Races with less than 5 entries to be scored 1 point more than number of entries.
 

2007 – 2008 Three Sigma

 

2006 Origami

 

2005 Raptor

Provisional Results as of October 27, 2009

    TBF DHF Rites of Spring Vallejo Saturday Delta Ditch Silver Eagle YRA 2nd 1/2 Opener Richmond SouthBeach InterClub Race 6 Great Pumpkin* XLS    
    01/31/09 03/28/09 04/01/09 05/02/09 06/06/09 07/11/09 07/25/09 08/22/09 09/12/09 10/25/09 Total w/Discards  
Adrenaline D-Class Cat. 5     6 5         4 20 20  
Afterburner Corsair Sprint 750 2   2               4 4  
Air Apparent Corsair F-24 Mk I mod.         6           6 6  
Blue Water Seawind 1000         5         3 8 8  
Caprice Seawind 2                   2 2  
Charleete II Leopard 45 3                   3 3  
Chat De Mar Belize 43 3                   3 3  
Cross 40 Cross 40   2                 2 2  
Emma Corsair 31 UC 2   2             3 7 7  
Emma Jean Corsair 24 Mk II             3 3     6 6  
Erin Antrim 30 3                   3 3  
Flip, Flop ‘n Fly F-9A mod 2     3             5 5  
Humdinger Greene 35′ Tri 3 2 4           3 3 15 15  
KatieKat Seawind 1000 2 2                 4 4  
Lanikai Seawind 1160                   3 3 3  
Lil Bear Corsair 31 3                   3 3  
Milinium Falcon Cross 27 3 2                 5 5  
Mirage II Lagoon 42 3                   3 3  
Mood Indigo Gemini 105MC 3                   3 3  
Native Newick 38′ Tri   6 3 3   1 3 5 2 3 26 26  
Origami Corsair 24 Mk II 3   6 3     4     3 19 19  
Origami Corsair F-27F (sq.top)               3   3 6 6  
Papillion Corsair F-27 (sq.top) 4 5       4 3   4 6 26 26 3rd **
Peregrine Falcon Corsair F-27 (sq.top) 6 2 5 3 4 3 3 4 5 2 37 30 2nd **
Puppeteer Corsair 24 Mk II mod.               2   3 5 5  
Rainbow Crowther 10M   2                 2 2  
RotKat Lidgard 43 2                   2 2  
Roshambo Corsair 31 3   2 4 3   5 6 6 3 32 30 1st **
Shadow Formula 40       5 6   6     3 20 20  
Tatiana F-9A 3     3       3     9 9  
Three Sigma Corsair F-27 (sq.top) 3       3           9 9  
Tornado Tornado     2               2 2  
Triple Play Corsair F-31 (40′ mast)     3 3     3     5 14 14  
Wahoo! Dolphin 460 catamaran 3 2 2 3 3   3       16 16  
Wings Corsair F-24 Mk I         3         3 6 6  
Zoom Argonaut 2                   2 2  
z.2012 Mutli.23         3           3 3  
  Boats / Race 23 9 10 10 9 3 8 7 5 17      
  Provisional Regatta results: Friday, October 30, 2009 2:52:20 PM CDT RYC                
  ** Tie Break