TWENTIETH ANNUAL 
DOUBLEHANDED 
FARALLONES 
MARCH 27, 1999 

Final Results

 

DIVISION I – ULDB with PHRF below 120
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
3 JAVELIN PATRICK NOLAN GLEN HANSEN J/125 -9 15:11:10 06:51:10 08:14:01 *1 4
28963 20/20 PHIL GARDNER RICH HUGHES J/105 84 16:21:55 08:01:55 08:14:03 *2 5
28770 PEREGRINE KIM DESENBERG COLIN MOORE MUMM 30 54 16:00:15 07:40:15 08:15:19 *3 6
8123 BASIC INSTINCT JAN BORGESON MUNCH MACDONALD ELLIOTT 1050 102 16:40:01 08:20:01 08:18:27 *4 7
87377 MY RUBBER DUCKY LEHEL GARAMI RON ENTRIKAN HOBIE 33 90 16:51:03 08:31:03 08:39:01 5 17
28227 WHITE KNUCKLES DANIEL BENJAMIN JOHN McKEON OLSON 30 102 17:05:44 08:45:44 08:44:06 6 22
8494 QUOZ CARL NELSON JOHN TOWNSEND CUSTOM 44 39 16:17:48 07:57:48 08:47:18 7 25
10 STRAY CAT REBECCA DYMOND PAUL PARSONS OLSON 30 96 17:00:43 08:40:43 08:49:46 8 28
67720 NEUROMANCER DEAN DANIELS NAIM BUSEK OLSON 30 96 17:22:46 09:02:46 09:06:07 9 35
28701 LIGHTWAVE SCOTT BRIGGS MARK RUDIGER BOC 50 -39 15:34:37 07:14:37 09:12:49 10 42
28154 SUNDOWNER ANNA STOCKEL JEFF MADRIGALI SANTA CRUZ 50 -21 15:53:49 07:33:49 09:17:36 11 46
77646 KIWI SANCTUARY GRAHAM DAWSON OLIVER COOLIDGE HOBIE 33 90 17:31:26 09:11:26 09:20:02 12 50
8933 GEORGIA BERND MEWES PAUL de ROULHAE SCHUMACHER 40 69 17:22:02 09:02:02 09:29:11 13 52
18275 SALLY ANN MICHAEL FRANCHETTI JACK RYSTROM EXPRESS 37 72 17:29:51 09:09:51 09:34:35 14 53
NZL 8218 ROAM MALCOLM BROWN DARREL LOUIS YOUNG 12 15 16:47:48 08:27:48 09:44:10 15 56
67588 BIG MON ERIC JUNGEMANN BOB SANSONE OLSON 30 102 19:20:25 11:00:25 10:58:22 16 67
28219 FAMILY HOUR JIM BILAFER TINA VENABLES OLSON 30 96 DNF     17 70
1000 AZZURA BRUCE SCHWAB JOAKIM JONSSON AZZURA 310 60 DNF     17 70
8942 RUN WILD! DALE IRVING ROLAND BRUN OLSON 30 96 DNS     19 106

 

 

 

DIVISION II – ULDB with PHRF 120 and above
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
28464 PICANTE FRANK CHAN TERRY HEIL OLSON 25 159 18:21:53 09:56:53 09:07:13 *1 37
18771 CRAZY RHYTHM JOHN SIMPSON DAVE EMBERSON SANTA CRUZ 27 135 18:07:36 09:42:36 09:12:49 *2 42
3 CALIFORNIA ZEPHYR PETER DALTON KENNETH BOWEN SANTA CRUZ 27 135 18:08:01 09:43:01 09:13:13 3 44
18360 SALTY HOTEL DAVID RASMUSSEN MISHA ORLOFF EXPRESS 27 135 18:34:24 10:09:24 09:38:15 4 55
67533 CHIEF DWIGHT ODOM JOHN BAKER SANTA CRUZ 27 141 DNF     5 70
28137 MOTORCYCLE IRENE WILL PAXTON JAY LAMBIOTTE EXPRESS 27 135 DNF     5 70
8666 STARBUCK GREG NELSEN NAPOLEON BALTEDANO BLACK SOO 150 DNF     5 70
132 VELOCIOUS G W GRIGG   SANTA CRUZ 27 141 DNS     8 106

 

 

 

DIVISION IIA – Moore 24 One Design
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
56 ADIOS DAVE HODGES SCOTT WALECKA MOORE 24 150 16:58:02 08:33:02 07:56:24 *1 1
55 MERCEDES JIM MALONEY JOEL VERRUTI MOORE 24 150 17:29:58 09:04:58 08:26:03 *2 8
127 BRUZER GARY TRACEY IAN KLITZA MOORE 24 150 17:30:27 09:05:27 08:31:53 *3 11
29 LEGS LESTER ROBERTSON MARY ROBERTSON MOORE 24 150 17:36:19 09:11:19 08:31:57 *4 12
36 MOORGASM CHRIS WATTS MATTHEW COALE MOORE 24 150 17:36:28 09:11:28 08:32:05 *5 13
18242 UMPQUA JIM PLUMLEY PETER SCHOEN MOORE 24 150 17:41:15 09:16:15 08:36:32 6 15
90 UNA MAS LARRY PETERSON SCOTT HIPSLEY MOORE 24 150 17:44:45 09:19:45 08:39:47 7 19
68 GRUNTLED SIMON WINER BART HACKWORTH MOORE 24 150 17:47:56 09:22:56 08:42:44 8 21
121 SNAFU-U MARK BERRYMAN TOM CONERLY MOORE 24 150 17:52:19 09:27:19 08:46:48 9 23
102 MINNOW DAN NITAKE RANDY LAKOS MOORE 24 150 17:53:10 09:28:10 08:47:35 10 26
18878 CADENZA BRUCE DONALD PETER CARRICK MOORE 24 150 17:53:24 09:28:24 08:47:48 11 27
77 MOORIGAMI JOHN SIEGEL TOBY COOPER MOORE 24 150 17:57:52 09:32:52 08:51:57 12 29
34 LOW PROFILE DOUGLAS FROLICH JOHN DONOVAN MOORE 24 150 18:00:45 09:35:45 08:54:38 13 30
81 NO NAME SHANA ROSENFELD PETER PHELAN MOORE 24 150 18:14:36 09:49:36 09:07:30 14 38
24 AIRBORNE ERIC CONNER ROB SPROEHNKE MOORE 24 150 18:17:52 09:52:52 09:10:32 15 41
69449 PIXIE DON MARGRAF SYDNIE MOORE MOORE 24 150 18:25:54 10:00:54 09:17:59 16 48
8146 WET SPOT MICHAEL O’CALLAGHAN JOHN VERDOIG MOORE 24 150 18:26:22 10:01:22 09:18:25 17 49
27 FREE FALL FRED COX DAVID FEIG MOORE 24 150 18:46:55 10:21:55 09:37:30 18 54
49 COLOR BLIND GREG MORRIS BRUCE McGILL MOORE 24 150 19:23:55 10:58:55 10:11:52 19 63
54 SUNSHINE STAN MARTIN DUFFY JOLLEY MOORE 24 150 DNF     20 70
42 BLEW DAVE WIKE ERIC WILBUR MOORE 24 150 DNF     20 70
76 JIMMY RIDDLE RICHARD KORMAN CHRIS DAVISON MOORE 24 150 DNF     20 70
71 NO NAME BRENDAN MEYER JOE SCHAUMBURG MOORE 24 150 DNS     23 106

 

 

 

DIVISION IIB – Express 27 One Design
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
28050 EL RATON RAY LOTTO BOB DANIELS EXPRESS 27 129 17:27:18 09:02:18 08:39:08 *1 18
8444 SWAMP DONKEY SCOTT SELLERS ROBERT BROWN EXPRESS 27 129 17:52:18 09:27:18 09:03:04 2 34
57 EXPRESSWAY MICHAEL ROBINSON JIM KERVER EXPRESS 27 129 19:00:38 10:35:38 10:08:29 3 62
18436 CURMUDGEON ANDRE LEVY CHRISTOPHER READ EXPRESS 27 129 DNF     4 70
18283 OPUS JASON CROWSON VLAD GEORGEVICH EXPRESS 27 129 DNF     4 70
8477 MIRAGE TERRY COBB DAVID TORRISI EXPRESS 27 129 DNS     6 106
18192 LIPSTICK DAVID BENNETT BOB SHANK EXPRESS 27 129 DNS     6 106

 

 

 

DIVISION III – PHRF below 105
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
18481 PUNK DOLPHIN JONATHAN LIVINGSTON ANDY HAMILTON CUSTOM WYLIE 39 69 16:34:18 08:04:18 08:28:33 *1 10
28290 FRIDAY HARBOR RYLE RADKE JONATHAN YELDA J/35 72 16:44:52 08:14:52 08:37:08 *2 16
18377 GIGGLES DALE PARSHALL BILL DANLY BALTIC 38 102 17:29:45 08:59:45 08:58:04 *3 31
28340 RED SKY BRIAN BOSCHMA NATHAN BOSSETT OLSON 34 102 17:33:17 09:03:17 09:01:35 4 32
97479 RAZZBERRIES BRUCE NESBIT RON BROWN OLSON 34 99 18:23:46 09:53:46 09:54:39 5 59
97089 TRAVELER PETE PETERS TIM PROUTY EXPRESS 34 99 20:03:09 11:33:09 11:34:11 6 69
8915 BIRD DAVID POOLE EMMET KELLEY SWEDE 55 57 DNF     7 70
3 KOLOLIA RICK BLICK ANDY BLICK MULL NZ 45 57 DNF     7 70
18431 MELANGE JIM REED PETRA REED EXPRESS 37 72 DNF     7 70
8529 QUICKSILVER CARL ROBINETTE BRIDGET HOOK C&C 39 102 DNF     7 70
28697 TEMERITY FRED BABIAN CHRIS KILCOIN NORSEMAN 44 96 DNF     7 70

 

 

 

DIVISION IV – PHRF 105 to 129
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
18638 CARNAVAL BILL KELLER W.J. KELLER SANTANA 35 117 17:10:56 08:35:56 08:28:25 *1 9
8457 FAT BOB ROBERT LUGLIANI VICTOR GRAY CATALINA 38 123 17:40:36 09:05:36 08:46:56 *2 24
18300 SCOTCH MIST RAY MINEHAN ED HAHN CAL 39 120 18:09:02 09:34:02 09:16:52 3 45
16 THUNDER LARRY MAYNE JUDE MAYNE WYLIE 34 126 18:56:16 10:21:16 09:57:20 4 60
28261 AZURE RODNEY PIMENTEL TED FLOYD JEANNEAU 36 114 19:08:00 10:33:00 10:19:38 5 64
50 WHITE LIGHTNING HARVEY SHLASKY MARK VAN SELST J/29 117 DNF     6 70
2224 MAVERICK TONY JOHNSON TERRY SHRODE ERICSON 39 105 DNF     6 70
177 WINDANCER EVERETT PEDIGO LINDA PEDIGO CATALINA 38 123 DNS     8 106

 

 

 

DIVISION V – PHRF 130 to 157
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
2 UNO STEVE WONNER DAVE GREEN WYLIECAT 30 147 17:14:28 08:34:28 07:59:47 *1 2
3 SILKYE LARRY RILEY JOHN SKINNER WYLIE CAT 30 141 17:11:21 08:31:21 08:01:01 *2 3
28167 MINTAKA GERRY BROWN MICHAEL MALONEY C&C 36 135 17:41:05 09:01:05 08:33:26 *3 14
28259 TINSLEY LIGHT V HENRY GRANDIN DOUG EHRENBERG WYLIECAT 30 147 17:58:32 09:18:32 08:40:53 4 20
356 LEILANI TOO JAY CAPELL GEOFF CAPELL CATALINA 36 150 18:31:18 09:51:18 09:09:04 5 39
184 SAIL A VIE PHIL MacFARLANE JOHN RHOADS ERICSON 35 156 19:14:54 10:34:54 09:44:33 6 57
67248 FOXX FYRE MICHAEL JEFFERSON LIESCHEN HARTMAN YAMAHA 33 150 19:30:49 10:50:49 10:04:20 7 61
87892 VIEW FINDER DONAL BOTKIN JAMES MOXON PASSPORT 40 144 19:46:03 11:06:03 10:23:49 8 65
134 STELLA BLUE RODNEY BECKER GEORGE BELYEA RANGER 33 156 DNF     9 70
18268 MOONSHINE MICK COLEMAN LAURELYN TAYLOR O’DAY 34 153 DNF     9 70
130 BRAVO BOB GAY CINDY GAY PRETORIAN 35 132 DNF     9 70
28243 CAPTAIN MUSICK JON DAY NEIL RILEY YOUNG 43 150 DNF     9 70
32051 PEGASUS BOB MADDISON TED LORD CELESTIAL 32 138 DNF     9 70
8238 COAST STARLIGHT LTD JOHN DAY ENGLISH MIKE JACKSON MORGAN 382 156 DNS     14 106

 

 

 

DIVISION VI – PHRF 158 to 180
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
18294 FRIDAY’S EAGLE MARK HECHT CHRIS GULLIKSON CATALINA 30 180 18:54:42 10:09:42 09:02:52 *1 33
8830 CHELONIA ED RUSZEL GARY COX YANKEE 30 177 18:56:49 10:11:49 09:07:01 *2 36
8855 SEA WITCH ROBERT BOYNTON KURT EICHSTAEST YANKEE 30 180 19:01:57 10:16:57 09:09:19 *3 40
6100 EYRIE TOM CONDY SYNTHIA PETROKA HAWKFARM 162 18:56:02 10:11:02 09:17:48 4 47
18245 CHESAPEAKE JAMES FAIR CHARLES DOGGETT MERIT 25 168 19:06:15 10:21:15 09:22:25 5 51
52 SABRINA THOMAS HOYNES CHRIS CLAUS CORONADO 34 180 19:52:30 11:07:30 09:54:20 6 58
8873 RED DRAGON JOE JOHN ONG BRUCE PON SCAMPI 30 174 DNF     7 70
6103 ROADHOUSE BLUES TORBEN BENTSEN GORDON KURPANEK HAWKFARM 168 DNF     7 70
33 WILLIWAW RUI LUIS JEFF CAL 9.2 DK 165 DNF     7 70
142 MYSTIC DUANE YOSLOV CURTIS PRESS CAPE DORY 330 180 DNF     7 70
18098 CRINAN DON BLOOD   C&C 30 177 DNF     7 70
113 CUMULUS III GREGOR MENDIETA ANDY LINSTROM TARGA 9.6 162 DNF     7 70
28071 STRIKE SLIP MAX CRITTENDEN WINNIE CRITTENDEN MERIT 25 168 DNF     7 70
41381 ISKRA JEFFERY DUNNAVANT JEFF MACDOUGALL S-2 7.9M 165 DNF     7 70
18328 TAMARIN RICHARD BURTON CRAIG MUDGE SABRE 30 III 162 DNS     15 106
50655 SASS CHRISTOPHER JOHNSON JIM RUMER SWAN 46 172 DNS     15 106

 

 

 

DIVISION VII – PHRF 181 and above
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
28091 SYNERGYZER LARRY WEINHOFF JOHN RILEY ERICSON 28 189 20:44:44 11:54:44 10:28:40 *1 66
792 SKOL! MICHAEL CONNOR BOB MATTHEWS INT’L FOLKBOAT 228 21:58:59 13:08:59 11:04:02 *2 68
18219 WILD IRISH ANDREW KOBYLINSKI ANDREW KOBYLINSKI JR. YAMAHA 26 195 DNF     3 70
2369 CHRIS ANNA WILLIAM VAN WINKLE DAN VAN WINKLE CATALINA 30 189 DNF     3 70
59294 LISTING TIMOTHY BALLARD CHRIS LOUGHRAN RANGER 24 219 DNF     3 70
283 WINDROSE ROBERT SCHMIDT JERRY WILLIAMS C&C 216 DNF     3 70
8 COURTSHIP JEFF OVERFIELD JOHN McCARTNEY PEARSON 365 216 DNF     3 70
6327 COHIBA TODD REGENOLD SUSAN GRIFFING CATALINA 27 213 DNF     3 70
236 JASMINE BOB HUNGERFORD MAY JANE SAVESKIE UNION 36 192 DNS     9 106

 

 

 

DIVISION VIII – Multihulls
SAIL
NUMBER
YACHT NAME SKIPPER’S NAME CREW’S NAME YACHT TYPE PHRF
RATING
FINISH
TIME
ELAPSED
TIME
CORRECTED
TIME
POS
DIV
POS
FLT
28910 ERIN DAN BUHLER JIM ANTRIM ANTRIM 30+ -45 14:20:29 05:25:29 06:58:55 *1 1
28 JA MON JOHN KOCOL BRUCE WILLIAMS FARRIER 25C -45 15:01:33 06:06:33 07:51:47 *2 2
1037 SEAWIND JOE SIUDZINSKI WOLFGANG HOCKE SEAWIND 1000 141 17:49:08 08:54:08 08:22:27 3 3
28557 THREE SIGMA CHRISTOPER HARVEY THOM DAVIS F/27 15 16:13:49 07:18:49 08:24:48 4 4
74 WINGIT RAY WELLS JUDY GOLD F/27 15 DNF     5 5
28631 BABYLON ROCKER GAL BAR-OR KIM MEYER F31R -45 DNF     5 5
28412 DONNYBROOK JOHN BRADY STEVE JACOBY F28R -12 DNF     5 5
28168 BOOGIEMAN GARY HELMS CASEY CADWELL F31R -45 DNF     5 5
NONE LITTLE WING WAYNE HENDRIX TONY GARISTO CROSS 42 120 DNF     5 5
65 GERRI DAVID MARTIN BRUCE FOWLER F/27 21 DNS     10 10
77999 SKIPPER MATT CRAIG WILSON RALPH DRAHOS CROSS 32R 30 DNS     10 10

TWENTIETH ANNUAL 
DOUBLEHANDED 
FARALLONES 
MARCH 27, 1999

CONDITIONS FOR THE 1999 DOUBLEHANDED FARALLONES YACHT RACE 


ELIGIBILITY

  • Open by formal application to all single and multihulled sail-ing yachts over 18 feet in waterline and 20 feet overall length.
  • Yachts entering the race must be of sound, seaworthy con-struction, capable of safe ocean passages.
  • Monohull yachts shall be strongly built, self-righting, water-tight, and capable of withstanding solid water knock- downs, and have fixed ballast.
  • Multihull yachts shall have weather-tight enclosed accom-modation for the crew and shall have the ability to float in an inverted position indefinitely.
  • All yachts must also meet all standards set forth herein.

SPIRIT OF THE RACE 
It is the intent of the rules to make it possible for sailors to compete in seaworthy vessels of various types and designs on a fair and equitable basis.  All questions concerning the inter-pretation of the rules, including those relating to a yacht’s eligibility to compete, shall be decided by the Race Committee in accordance with the spirit as well as the letter of the rules.GENERAL CONDITIONS 
It is the intent of the San Francisco Bay Area Multihull Association to provide a start, finish, and awards to those vessels and crews competing in the Doublehanded Farallones Race.  Entrants are advised that the San Francisco Bay Area Multihull Association accepts no responsibilities for the safety or well-being of the yachts, skippers, or crews before, during, or after the Doublehanded Farallones Race.

It shall be the sole responsibility of each skipper and crew to decide whether or not to start or continue to race.  Every yacht shall render all possible assistance to any vessel or person in peril when in a position to do so.

MANAGEMENT 
The race will be under the management of the Race Committee of the San Francisco Bay Area Multihull Association, which shall have full power to establish and interpret the rules governing the race, to decide protests on eligibility, and to reject the entry of any yacht at any time prior to the preparatory signal for the start.  There shall be no appeal from its decision.

ENTRIES 
An entry shall consist of a sailing boat plus a named crew of two people.  Persons under the age of 18 must submit with this application a signed release by their legal guardian.  Entry fee is $45.00 if received before March 20, 1999.

EQUIPMENT 
The following equipment is required:

  1. Lifelines or safety lines leading from both sides of the cockpit forward and well secured at each end.
  2. Fire extinguisher(s) to meet Coast Guard requirements.
  3. Manual bilge pump of at least 10 gallons per minute capacity.
  4. Anchor with suitable chain and line.
  5. Sea cocks or soft wooden plugs to close all through-hull openings.
  6. Navigation lights.
  7. Compass.
  8. Charts and piloting tools.
  9. Lead line or echo sounder.
  10. Fog horn.
  11. Radar reflector.
  12. Waterproof flashlight.
  13. First aid kit.
  14. At least two gallons fresh water.
  15. Life jacket with whistle attached.
  16. Safety harness.
  17. VHF radio with channels 16 and 68.
  18. Day and night distress signaling devices as required by the U.S.C.G.
  19. Man overboard pole.

This list does not attempt to encompass all the equipment that is necessary for offshore sailing, and compliance with this list does not relieve the skipper and crew in any way of their sole responsibility for the safety of themselves and their vessel.INSPECTION 
The Race Committee has the right to inspect any vessel and to reject its entry if they find it does not meet the standards of the race rules.  The winning yachts may be subject to inspection.

HANDICAP 
Corrected times will be computed using PHRF ratings and the time-on-time method.

Each entry must have a current 1999 San Francisco Bay PHRF rating certificate, issued by the YRA of San Francisco: Building E, Fort Mason Center, San Francisco, California 94123.  Phone: (415) 771-9500.

Any yacht that does not have a 1999 rating certificate will be assigned a rating by the Race Committee, which rating will include at least a six second per mile penalty.

The Race Committee reserves the right to adjust any PHRF rating based on prior performance in the Doublehanded Farallones Race.

DIVISIONS 
The placement in divisions will be announced at the skippers’ meeting.  The committee will place boats in a competitive division.

The Race Committee anticipates the following divisions but reserves the right to revise the divisions at the skipper�s meeting.

Division I PHRF ULDB below 120
Division II PHRF ULDB 120+ above
Division III PHRF below 105
Division IV PHRF 105-129
Division V PHRF 130-157
Division VI PHRF 158-270
Division VII PHRF 271 + above
Division VIII Multihulls

ULDB Rule: Displacement / (2.24 x (LWL/10)^3) = 150 & below
YACHT CLUB TEAMS 
Entrants are encouraged to form teams of three yachts, each sailing in a different division, with skippers who are members of the same Yacht Club. A perpetual trophy will be awarded to the first team using a performance based scoring system. To encourage participation the Race Committee may form teams based on the entries received.

TROPHIES

  • First to finish, monohull and multihull, on elapsed time.
  • Stewart Kett Memorial Trophy � first monohull to finish on elapsed time.
  • Dennis Madigan Perpetual Trophy � for crew member of first-to-finish monohull or multihull on elapsed time.
  • Yacht Club Team Perpetual Trophy – for the first team.
  • First, monohull and multihull, on corrected time.

For Skipper and Crew in each Divisions on corrected time:

  • First If 3 or more starters.
  • Second If 6 or more starters.
  • Third If 10 or more starters.
  • Fourth If 15 or more starters.
  • Fifth If 20 or more starters.

In addition, a first to finish trophy will be awarded within each one-design class with five or more starters racing in accordance with class rules.  Fleet Captains must contact the Race Committee for class eligibility.EVENTS 
There will be a Skippers’ meeting on Wednesday, March 24, 1999, at 8 p.m. at the Golden Gate Yacht Club, on the San Francisco Marina.  All skippers are requested to attend.  Any changes in starting procedures, course limits, division placement, etc., will be announced at this meeting.  Each skipper is responsible for acquiring information of such changes. Participation mementos for skipper and crew will be available at the Skipper�s meeting and Trophy presentation.

Trophy presentation will be on Wednesday, March 31, 1999, at 8 p.m. at the Golden Gate Yacht Club.

STARTING TIMES AND SIGNALS

Warning 8:10 a.m. White shape
Preparatory 8:15 a.m. Blue shape
Division I 8:20 a.m. Red shape
Division II 8:25 a.m. Red shape
Division III 8:30 a.m. Red shape
Division IV 8:35 a.m. Red shape
Division V 8:40 a.m. Red shape
Division VI 8:45 a.m. Red shape
Division VII 8:50 a.m. Red shape
Division VIII 8:55 a.m. Red shape

STARTING LINE 
The starting line is a line between the orange marker on the race deck of the Golden Gate Yacht Club and �X� buoy leaving the �X� buoy to starboard.

Any yacht on the course side of the starting line during the minute before its starting signal shall sail to the pre-start side of the line around the seaward side of the �X� buoy and then make a proper start.  The around-the-end rule is in effect.

Yachts without sail numbers are required to display a “hull” number, which will be assigned by the Race Committee, for the start, duration, and finish of the race.

COURSE 
To and around the Southeast Farallone Island, leaving it to port, and then to the finish.

FINISH 
The finish line is the same as the starting line but leaving the �X� buoy to port.  Yachts approaching the finish shall hail the Race Committee on Channel 68 as they approach the finish line with the yacht name, sail number, and approximate position.  After sunset, sail numbers must be illuminated.  Each skipper is requested to record his or her own finish time and to note the yacht finishing directly ahead and behind.

CALCULATED DISTANCE 
The calculated distance for handicap purposes is 58 miles.

TIME LIMIT 
The time limit is 6:00 a.m., Sunday, March 28, 1999.

RESTRICTIONS 
Anita Rock and the South Tower of the Golden Gate Bridge must be left to the south.  All San Francisco County rocks except Mile Rock are to be left shoreward.  Yachts must not interfere with large commercial vessels, naval vessels, or tugs and their tows.  Yachts who interfere with such vessels, thereby endangering their own safety and/or that of the commercial vessel will be subject to disqualification by the Race Committee.

The area within 100 yards of the starting line is restricted to all contestants until after their preparatory signal.

POSTPONEMENT 
Postponement will be signaled by the hoisting of the answering pennant and the firing of two shots.  The post-ponement period will end with the lowering of the answering pennant and the firing of two shots.  One minute after the ending of the postponement period the warning gun and signal will be made, signifying the resumption of the regular starting sequence.  Flag “P” will be flown to indicate a postponement has taken place.

INDIVIDUAL RECALL 
Individual recall will be signaled by hoisting flag “X” and the firing of one shot.  The Race Committee will attempt to notify prematurely starting yachts via VHF Channel 68.

However, nothing contained in these instructions shall relieve a yacht of its obligation to make a proper start.

GENERAL RECALL 
Recall of the entire starting group will be signaled by the hoisting of the first repeater code pennant (blue and yellow) and firing of two guns.  When recalled, all yachts of the starting time shall immediately leave the starting area, and their starting time is postponed to five (5) minutes after the last scheduled group of starters.  If there is more than one general recall, the recalled groups will start in the order of their initially scheduled starts, following the completion of the regularly scheduled starters.

CHECK IN 
All yachts must check in with the Race Committee on VHF Channel 68 prior to the initial warning signal (8:10 a.m.).

All yachts approaching the finish shall contact the Race Committee via VHF Channel 68 stating the yacht name, sail number, and approximate position.

Any yacht withdrawing from the race for any reason must contact the Race Committee via VHF Channel 68, or via telephone as soon as possible. All yachts are requested to monitor VHF Channel 68 during the race.  A roll call will be held at 8:00 p.m. for all yachts still racing.

RACING RULES 
The current Racing Rules of Sailing (RRS) as adopted by the United States Sailing Association and as amended by these instructions shall govern the race. Rule 44.2, the 720° rule is allowed. Between the hours of sunset and sunrise the Steering and Sailing Rules from COLREGS (International Rules for the Prevention of Collisions at Sea) shall replace Part 2 of the RRS.

In accordance with the purpose of the race, those sections of the RRS, which prohibit practices or equipment, which are or may prove useful to the short-handed ocean sailor, may be waived at the discretion of the Race Committee. Specifically, the following will be allowed:

  1. Twin headsails set on two poles for downwind sailing.
  2. A whisker pole of suitable size for the largest rated  headsail may be carried without penalty, but may not be used with the spinnaker.
  3. Asymmetrical spinnakers as included in the PHRF rating.
  4. Self-steering and autopilots.

PROTESTS 
Protests shall be submitted in writing according to the form prescribed by the RRS and delivered to the Race Committee within two hours of the finish time of the protesting yacht.  Penalties for infringements of the rules shall be in accordance with Appendix A and Rule 44.3. All skippers involved will be notified by phone.  The protest hearing will be Wednesday, March 31, at 7:00 p.m. at the Golden Gate Yacht Club.

Waiver, Release, and Indemnification

APPLICATION FOR RACE ENTRY

HOME – Race Results – Team Results – Trophies

1999 Doublehanded Farallones Race

Trophy Winners

Division Trophy Winners:

Perpetual Trophy Winners:

  • Stewart Kett Memorial Trophy

First monohull to finish on elapsed time 
Javelin” – Patrick Nolan & Glen Hansen – J/125 – 06:51:10 
 

  • Dennis Madigan Perpetual Trophy

Crew member of first to finish monohull or multihull on elapsed time 
Jim Antrim – “Erin” – Antrim 30+ – 05:25:29 
 

  • Pineapple Sails Yacht Club Team Trophy

South Beach Yacht Club – ‘Team Woftam’ 
Fat Bob” – Robert Lugliani & Victor Gray – Division IV – Catalina 38 
Friday’s Eagle” – Mark Hecht & Chris Gullikson – Division VI – Catalina 30 
Skol” – Michael Connor & Bob Mathews – Division VII – Internayional Folkboat 
 

  • Latitude 38 Trophy

Best corrected time for coed skipper and crew 
Lester & Mary Robertson – “Legs” – Moore 24 – Division IIA

Race Trophy Winners:

  • First to finish monohull on elapsed time

Javelin” – Patrick Nolan & Glen Hansen – J/125 – 06:51:10 
 

  • First to finish multihull on elapsed time

Erin” – Dan Buhler & Jim Antrim – Antrim 30+ – 05:25:29

Last Updated on 04/06/99 
By Peter J. Hogg

Note: * Indicates trophy awarded based on ‘time on time’ handicapping

Last Updated on 04/05/99 
By Peter J. Hogg